O nás

Co je Divá hlíva?

Divá hlíva je zdravé bistro v Šumperku, kde si přijdou na své nejen vegetariáni a vegani, ale každý, koho alespoň trochu zajímá, čím plní svůj žaludek a zároveň chce obšťastnit své chuťové pohárky. V nabídce máme vegetariánské jídlo ve variantách jak pro vegany, tak pro celiaky a osoby s alergií na laktózu.

Jak vznikla?

Po několika letech plánování a po mnoha marných pokusech najíst se v Šumperku bez masa a navíc zdravěji, jsem se rozhodla do toho jít a otevřít zdravé bistro, které by zároveň potěšilo vegetariány, vegany, celiaky a vlastně každého, kdo se zajímá o zdravý životní styl.
Popichování ze stran rodiny a známých, proč něco takového neotevřu, když se o zdravou stravu zajímám tak dlouho, byly jen dalším impulsem, proč do toho jít. Já sama se již několik let zajímám o různé způsoby zdravého vaření od makrobiotiky, vegetariánství přes veganství, raw stravu a další.
Asi si teď říkáte, proč zrovna hlíva a ještě k tomu divá? To je jednoduché, protože hlíva je takové “maso” pro vegetariány, je krásná, zdravá a hlavně obě dvě části názvu obsahují jméno IVA, což je jméno, které má v hlívě největší slovo.

V čem je naše strava výjimečná?

V našem jídle nenajdete žádná aromata ani žádné chemické zvýrazňovače chuti. Všechno co ucítíte (ať nosem či na jazyku) je pravé a pochází to z přírody.
Objevíte u nás naprosto nové chutě, které možná ani neznáte nebo ty zapomenuté, které moc dobře znala Vaše prababička, a pro některé z vás i nové druhy potravin, u kterých jste netušili, že existují nebo to pro Vás byla doteď cizí slova.

Do jídel přidáváme mořské řasy: Wakame bohatou především na sodík, vápník, jod a omega-3; řasu Nori, která vyniká svým podílem bílkovin, vit.C, A, B a pomocí při trávení a řasu Kombu (také známá jako kelp), jejíž obsah jodu je největší ze všech řas. Nechybí u nás ani japonské sojové omáčky Tamari či Shoyu, které jsou zdravější variantou soli a obsahují spoustu minerálů a stopových prvků. Pokud používáme sůl, pak je to jednoznačně sůl mořská, černá (vulkanická) popřípadě růžová himalájská. Snažíme se, aby naše strava byla prosta laktózy, a proto používáme rostlinné alternativy mléka a smetany.
Aby jídlo od nás bylo “to pravé”, nesmí v něm chybět naše bylinky ze zahrádky od nadšeného regionálního pěstitele.
Vaříme s láskou a citem, vždy z čerstvé zeleniny, kterou pro nás vozí místní dodavatel. Na její zpracování používáme kvalitní pomůcky (od keramiky po nerez), aby v zelenině zůstalo co nejvyšší množství vitamínů a minerálů.
Všechny naše sladké dobroty, které u nás budete vídat jsou slazeny třtinovým cukrem nebo (a to pravděpodobněji) datlovým, agávovým, rýžovým nebo javorovým sirupem v bio kvalitě.

Ekologická stopa

Aby byl člověk zdravý a šťastný, měl by zároveň uzdravovat i svět kolem sebe a zajímat se o následky svého počínání. Proto se v Divé hlívě snažíme snížit naši produkci odpadů na úplné minimum, abychom co nejméně zatěžovali přírodu a měli z toho i dobrý pocit. Všechny rostlinné zbytky od nás poputují na kompost, aby byly co nejvíce využité a naše ekologické, papírové, kompostovatelné krabičky, díky kterým šetříme i vodu, poputují s nimi, stejně jako příbory z bioplastu, které jsou také kompostovatelné. Plastům od našich dodavatelů se samozřejmě občas nejde vyhnout, a proto vše poctivě třídíme.

Jak to u nás bude fungovat?

Protože nás také kromě ochrany přírody limituje místo a čas a chtěli bychom obsloužit co nejvíce z vás, preferujeme, abyste přicházeli s vlastní krabičkou na jídlo a brali si ho s sebou. Ve spěchu do práce/školy je to praktičtější a navíc tím snížíte i svoji ekologickou stopu. Pokud si však budete chtít jídlo sníst u nás, samozřejmě můžete, budete vítáni. :)
Nemáte žádnou krabičku na jídlo? Nevadí! Budou u nás v omezeném množství k zakoupení. Budete mít na výběr eco papírový box s certifikátem kompostovatelnosti, který použijete u nás nebo na odnos našeho jídla, nebo si můžete pořídit krabičku skleněnou, se kterou k nám můžete chodit opakovaně. :)

Doneste si svou krabičku

Chraňte s námi přírodu a její drahocenné zdroje a přineste si svoji vlastní krabičku na jídlo! Šetříte tím jak vodu u nás v bistru, tak zbytečný odpad navíc. Jídlo si tak můžete pohodlně sníst z nádoby, ze které jste zvyklí.

Nemáte žádnou krabičku na jídlo? Nevadí! Budou u nás v omezeném množství k zakoupení. Budete mít na výběr eco papírový box s certifikátem kompostovatelnosti, který použijete u nás nebo na odnos našeho jídla, nebo si můžete pořídit krabičku skleněnou, se kterou k nám můžete chodit opakovaně. :)